KulturaSerial

13 powodów, o co tyle hałasu?

13 powodów – zachęta do samobójstwa?

13 powodów to serial o samobójstwie nastolatki. Kropka. To jest ta cała kontrowersja serialu. I to ma być tym wielkim, wynoszeniem pod niebiosa tego co zrobiła Hannah w serialu. Oczywiście, żeby było jasne, nie jestem zwolennikiem (o ile w ogóle można nim być) samobójstwa. Ale nie widzę nic złego w tym, że taki serial w ogóle powstał.

Jestem wielką fanką Jamesa Bonda. Widziałam wszystkie filmy po tysiąc razy. Czy w związku z tym jedyne co powinnam robić w życiu to:

  1. Pić martini wstrząśnięte, nie mieszane
  2. Podrywać całe tabuny mężczyzn
  3. Zabijać tysiące ludzi stojących po mrocznej stronie

Nie wydaję mi się, żeby na końcu każdej części Bonda był ogromny napis „Zabijanie ludzi jest złe, nie rób tego”. To wie każdy. Czy na pudełkach gier komputerowych takich jak GTA czy Mortal Combat, widnieje etykieta z napisem „Kradzież samochodów i bicie ludzi jest złe”. Czy na cukierniczkach w kawiarniach jest napisane „cukier zabija”? Oczywiste, że nie. A jednak możesz przeczytać w Internecie komentarze mówiące o tym, że nie ma informacji o tym jak uzyskać pomoc, jeśli masz depresję po każdym odcinku. Serio?

Netflix i tak wspaniale postąpił dając na początku drastycznych odcinków informację ostrzegającą (co często było spoilerem). Sądzę jednak, że młodzież w tych czasach, mając dostęp do internetu może oglądać TYSIĄC razy gorsze teści bez żadnych napisów ostrzegających.

Bez względu na to czy się ze mną zgadzasz, czy nie powiem krótko: warto zobaczyć.

Na początku, podwody jakie są opisane w serialu, mogą Ci się wydać absurdalne (kto się zabija przez to, że ma dobry tyłek). Jednak po obejrzeniu wszystkich odcinków pierwszego sezonu będziesz miał materiał do przemyśleń.

  1. Nigdy nie wiesz czy to co właśnie powiedziałeś do drugiej osoby (żartem, niewinnie, bzdurnie, bezprzemyślenia) nie sprawi, że ten ktoś będzie się źle czuł.
  2. Nigdy nie wiesz, czy to co robisz i mówisz nie będzie kolejnym powodem do czyjegoś smutku.

Myślę, że warto się nad tym zastanowić. Więcej empatii jeszcze nikomu nie zaszkodziło 🙂

A Wy? Co myślicie o tym serialu?

Podoba Ci się? Podziel się:
20

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *