KsiążkaKultura

Magia wyrzucania

magiawyrzucania

Gromadzenie. Stery niepotrzebnych rzeczy (może kiedyś się przydadzą). Szafy pełne ubrań, które czekają na lepsze czasy (-10 kg). Szuflady pełne dokumentów, których nikt nigdy nie czytał. Paragony, karty lojalnościowe dodające portfelowi centymetrów. Pudełka po butach wypełnione powietrzem. Tysiące pierdół poutykanych po całym domu. Kłębiące się w głowie koszmarne scenariusze i zmartwienia. Natrętne myśli, na temat tego, jak postąpić.

Nie, to nie wstęp do horroru, to rzeczywistość większości z Nas.

Na co dzień nie zwracamy na to uwagi, dopiero w wolnych chwilach, możemy zastanowić się nad wyglądem swojej przestrzeni życiowej.

Magia wyrzucania – jak to zrobić?

Odpowiedź znajdziemy w dwóch wspaniałych książkach . „Magia Olewania” oraz „Magia Sprzątania„. Książki, które wysprzątają Twoje życie, jeśli im na to pozwolisz.

magia sprzątania

Marie Kondo, w Magii Sprzątania, pokaże Ci jak wyrzucić zbędne rzeczy. Tak! Po pierwsze, wyrzuć 50 worków niepotrzebnych rzeczy, dopiero potem poukładaj to co Ci zostało. To nie jest książka o płynie do naczyń, czy myciu okien. Sprzątanie jest wyrzucaniem. Zrób to raz, a dobrze, a już nigdy nie będziesz musiała sprzątać. Niech każda z rzeczy znajdzie swój dom, swoje miejsce w Twoim mieszkaniu. Naprawdę warto to zrobić biorąc pod uwagę przestrzeń oraz czas jaki zyskujesz.

„Ale jak to? A jeśli kiedyś to mi się przyda?”

Nie przyda. Nigdy. Uwierz mi, większość informacji, które przechowujesz w szufladzie, na kartkach jest w Internecie. Większość ubrań już nigdy nie ujrzy światła dziennego (przecież i tak ich nie nosisz). Chodzimy w określonej ilości rzeczy na co dzień. Czy ta dziurawa para skarpetek na prawdę jest Ci potrzebna? Pudła po butach spełniły już swoje przeznaczenie. Podziękuj tym rzeczom i wyrzuć je. Niczego Ci nie zabraknie. Zastosowałam się do rad Marii Kondo i jestem przeszczęśliwa, trzymam tylko te rzeczy, które lubię. Nie szukam już potrzebnych przedmiotów godzinami, wiem gdzie jest ich miejsce. W mojej szafie rzeczy poukładane są kolorystycznie, wszystkie poskładane PIONOWO.

Magia Olewania

Sarah Knight, autorka Magii Olewania, uczy jak postępować zgodnie z metodą Zero Żalu. Zamartwianie się, sprawami nieważnymi dla Ciebie, może być wykańczające, dlatego autorka zaleca:

1. Podjąć decyzję o tym czym nie będziemy się przejmować.
2. Olewanie tych rzeczy

Magia Olewania jest zainspirowana Magią Sprzątania. Chodzi o wyrzucenie, ze swojego życia spraw, które nam nie służą. Niektóre przykłady , na liście rzeczy do olewania, mi się nie podobały. Były bardzo amerykańskie, bo kto przejmuje się Taylor Swift? Jednak przesłanie książki i idea jest dobra. Krótki podcast na ten temat znajdziesz tutaj.

Niestety, jeśli chodzi o eliminację ze swojego życia zmartwień, nie jest to takie łatwe jak eliminacja zbędnych przedmiotów. Po wyrzuceniu kilkunastu worków z przeróżnymi rzeczami (głównie papierami i ubraniami) zastanawiałam się jak przestać ponownie gromadzić. Zrobiłam to tak:

  1. Wszystkie notatki i dokumenty mam w formie elektronicznej (Evernote, Onenote)
  2. Do kart lojalnościowych używam stocard, w ten sposób mój portfel jest chudszy.
  3. Wszystko co zbędne wyrzucam od razu, nie zostawiam nic na później.

A Ty? Gromadzisz rzeczy, czy wyzbywasz się starych nawyków?

Podoba Ci się? Podziel się:
20

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *