FilmKultura

Transcendencja – Czy postęp sztucznej inteligencji jest dobry?

transcendencja

Transcendencja to świetny film! Kto nie oglądał, koniecznie musi nadrobić! Oczywiście znajdziecie ją na Netflix. Johnny Deep w świetnej roli. Zakochałam się od pierwszych minut.

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Transcendencja: 8/10

O czym jest Transcendencja?

Transcendencja opowiada o naukowcu, Willu Caster (Johnny Deep) oraz jego żonie Evelyn Caster. Pracują nad sztuczną inteligencją. Will zostaje postrzelony przez jednego z przeciwników rozwoju tej dziedziny nauki. Kula jest zatruta, Evelyn ma mało czasu na pożegnanie z mężem. Postanawia przenieść umysł Willa do komputera. Oczywiście, udaje jej się. Oboje jeszcze nie wiedzą, jakie to będzie miało skutki.

Problem dobra i zła

Nie wiemy, czy to co zrobiło małżeństwo jest dobre czy złe. Wiemy, że może to wpłynąć na cały świat. Jako sztuczna inteligencja, Will nie zna ograniczeń i potrzebuje cały czas więcej informacji, mocy. Ma coraz większe cele. Po jakimś czasie Evelyn czuje się samotna mimo, że cały czas ma męża przy sobie. Nasuwa się pytanie, czy ciągły rozwój komputerów jest dobry? Czy postęp techniczny dobrze wpływa na rozwój ludzkości? Czy aby na pewno słusznie chcemy wszystko uczynić bardziej cyfrowym?

Nie wiem, na ile jest prawdą, to co zostało pokazane w Transcendencji. Czy możliwe jest, aby komputer osiągnął taką władzę nad światem? Tak czy inaczej, wydaje się to niebezpieczne. Z drugiej strony, niektóre rozwiązania w Transcendencji byłyby dobre dla człowieka. Chodzi mi szczególnie o leczenie ludzi. Może nie w sposób, który jest przedstawiony w filmie, nie za taką cenę. Ale jeśli kiedyś, ktoś dzięki komputerom będzie mógł odzyskać wzrok, to czemu nie próbować?

transcendecja

Mnie Transcendencja pozytywnie zaskoczyła. Jest to świetny materiał do rozmyślań, zapada w pamięci. Bardzo podobało mi się tajemnicze zakończenie. Bardzo otwarte, do interpretacji każdego indywidualnie.

Wszystkich ciekawych zapraszam na Netflix. Przypominam, że oglądanie na innych serwisach, bezpłatnych, nie jest legalne. Jest to kradzież w czystej postaci. To kilka złotych miesięcznie nie jest warte okradania przystojnego i czarującego Johnnego Deepa 🙂

Oglądaliście? Dajcie znać jak Wam się podobał? Znacie filmy o podobnej tematyce? Dajcie znać w komentarzu!

Podoba Ci się? Podziel się:
20

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *